Firefox- addony a jak na ně vyzrát

Dnešní článek se pro změnu bue věnovat web browseru Mozilla Firefox– a konkrétně jeho doplňkům, těch je do browseru nepřeberné množství- od jisté doby je ale ve firefoxu funkce pro kontrolu „ověření důvěryhodnosti“ a také ověření kompatiblity doplňku, to může být někdy problém, ale naštěstí (zatím) je zde možnost, jak tyto kontroly obejít.

Doplňky jsou k dostání na https://addons.mozilla.org/en-US/firefox/ – jsou zde doplňky od „vzhledů“ – tzv. personas a nebo themes– které fungují mimochodem živě- stačí na ně ve firefoxu najet myší, tak až po doplňky podporující uživatelské javascripty spustitelné na stránce (řeč je o GreaseMonkey). Dále je zde spousta jiných add-onů.

Kromě těch oficiálních se ale dají také na internetu najít například ty smazané z oficiálního repozitáře, a nebo ty, které tam nikdy nebyly- například doplněk pro Facebook- SocialFixer– u těch ale bývá nyní problém kvůli ověřování „důvěryhodnosti doplňků“ – něco jako to, když si do androidu nemůžete nainstalovat aplikaci, kterou stáhnete rovnou do zařízení z externího webu jako APK soubor, a ne přes oficální play store..

Dalším problémem, jak jsem zmínil v úvodu článku, pak je věc, která je označena jako kontrola kompatibility doplňku- pokud není addon kompatibilní s novou verzí FireFoxu, bez milosti je zakázán- a když na něj vyjde kompatibilní update, je opět povolen- pokud ovšem víte, že doplněk funguje (problém může být jen v xml souboru doplňku, kde se zatím vývojář nedostal ke kontrole kompatibilní verze), a nebo se jedná o externí doplněk- v případě předchozího odstavce, můžete tyto funkce obejít- pojďme se podívat na to, jak. V obou případěch je postup jednoduchý, i když poměrně riskantní, jedná se o zásah do konfiguračního souboru browseru (teoreticky „když se něco pokazí“, vždy můžete vlézt do safemodu browseru a hodnoty vrátit zpět).

Ovšem pozor- je samozřejmě možné, že daný addon doopravdy nebude kompatibilní, a následně tedy nebude fungovat tak, jak by měl.

Jak na to tedy:

  1. první věc, kterou uděláme, je ta, že do řádku pro URL napíšeme about:config, a odklikneme varování, tím se dostaneme do onoho konfiguračního souboru- ten bude vypadat obdobně jako na následujícím obrázku
  2. následně budeme měnit hodnoty, které značí povolení, či zákaz funkcí pro kontroly addonů
    1. první proměnná- kontrola důvěryhodnosti doplňků– má název xpinstall.signatures.required, standardní hodnotu „true„- jak asi tušíte, změníme na „false„(buďto dvojklikem a nebo přes pravé tlačítko a „přepnout
    2. druhá proměnná, tykající se kontroly kompatibility addonů, má název „extensions.strictCompatibility„, pro vypnutí funkce by měla být nastavena opět hodnota „false“ (ta byla alespoň u mne defaultní)
  3. restartujte Firefox

warning   cfg

signatures

Zdroje:

Ve zdrojích se například v druhém případě vyskytují i další možnosti, jak problémy řešit 🙂


Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..